Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Amy392452033's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
2
You've Got Mail (1998,  PG)
Click to Rate
3
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
4
Vanilla Sky (2001,  R)
Click to Rate
5
Troy (2004,  R)
Click to Rate
6
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
7
Toy Story (1995,  G)
Click to Rate
8
Tommy Boy (1995,  PG-13)
Click to Rate
9
The Waterboy (1998,  PG-13)
Click to Rate
10
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
11
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
12
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
13
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
14
The Lake House (2006,  PG)
Click to Rate
15
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
16
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
17
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
18
The Holiday (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
Click to Rate
20
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
21
Steel Magnolias (1989,  PG)
Click to Rate
22
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate
23
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
24
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
25
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
26
Red Eye (2005,  PG-13)
Click to Rate
27
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
28
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
29
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
30
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
31
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
32
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Click to Rate
33
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
34
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
35
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
36
Memento (2000,  R)
Click to Rate
37
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Click to Rate
38
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
39
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
40
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
41
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
42
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
43
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
44
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
45
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
46
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
47
Grandma's Boy (2006,  R)
Click to Rate
48
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
49
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
50
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
51
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
52
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
53
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
54
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
55
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
56
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
57
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
58
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate