My Favorite Movies


  1. charmedpiperae
  2. ~gian rae

Give list a short description

  charmedpiperae's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 4.0 Stars
ur just too good to be true,, cant take my eyes off of you...!
Click to Rate
2
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
A Knight's Tale 4.0 Stars
waaa.. i love heather here.... great movie...! heath will rock you
Click to Rate
3
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0 Stars
one of the best...!! love it.. as always...!
Click to Rate
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
5
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
Click to Rate
6
The Prince and Me (2004,  PG)
The Prince and Me 3.5 Stars
love julia stiles!
Click to Rate
7
Win A Date With Tad Hamilton! (2004,  PG-13)
Win A Date With Tad Hamilton! 3.5 Stars
waaah,, very romantic,,,
Click to Rate
8
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
9
The Cutting Edge (1992,  PG)
Click to Rate
10
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
Click to Rate
11
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance 4.0 Stars
i love julia stiles,,really....!! great movie,,great dance moves... great lessons... weeee
Click to Rate
12
Take the Lead (2006,  PG-13)
Take the Lead 3.5 Stars
great dance moves
Click to Rate
13
Shall We Dance (2004,  PG-13)
Shall We Dance 3.5 Stars
i love richard gere..!
Click to Rate
14
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding 4.0 Stars
love it.. its romantic of the guy to turn greek just for the girl.... love the family of the girl.. hahaha...
Click to Rate
15
Runaway Bride (1999,  PG)
Click to Rate
16
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
Chasing Liberty 3.5 Stars
love the guy... haha
Click to Rate
17
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House 4.0 Stars
sandra bullock and keanu are back...! not with an action movie but pure love story this time.. love the whole movie...
Click to Rate
18
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven 3.5 Stars
love the love team..!
Click to Rate
19
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Click to Rate
20
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Click to Rate
21
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
Fever Pitch (The Perfect Catch) 4.0 Stars
love em both... funny ..
Click to Rate
22
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man 3.5 Stars
ima fan of amanda bynes
Click to Rate
23
What a Girl Wants (2003,  PG)
What a Girl Wants 3.5 Stars
cool muvie....
Click to Rate
24
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 4.0 Stars
waaaah.. finaly,,a movie to die for...! ahahha... love the story... love it,,love it,,love it...
Click to Rate
25
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates 3.5 Stars
love drew....!! and adam sandler....
Click to Rate
26
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
27
The Princess Diaries (2001,  G)
Click to Rate
28
The Sweetest Thing (2002,  R)
Click to Rate
29
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Click to Rate
30
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 4.0 Stars
a sad ending... but,, its a great movie....!!!!
Click to Rate
31
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
32
The Perfect Man (2005,  PG)
Click to Rate
33
Just My Luck (2006,  PG-13)
Click to Rate
34
Freaky Friday (2003,  PG)
Click to Rate
35
New York Minute (2004,  PG)
Click to Rate
36
Sorority Boys (2002,  R)
Click to Rate
37
The Secret Garden (1993,  G)
Click to Rate
38
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
39
Aquamarine (2006,  PG)
Click to Rate
40
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
41
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
42
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
43
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story 3.5 Stars
i love drew...!
Click to Rate
44
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
Click to Rate
45
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
Click to Rate
46
The Mighty Ducks (2001,  PG)
Click to Rate
47
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
Click to Rate
48
Serendipity (2001,  PG-13)
Serendipity 3.5 Stars
very nice movie...!
Click to Rate
49
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
50
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
Click to Rate