Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
gay films I've seen
by
Alfred
Amazo Chinese Films
by
sitenoise
Favourite GLBT-Themed Movies
by
zq
Films that need watching and having
by
Pavandeep
archipelagongs's new List
by
shalahuddin
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb735000330's Rating
My Rating
1
Blue Gate Crossing (Lan se da men)
(2002, Unrated)
2
A Clockwork Orange
(1971, R)
3
Ace Ventura - When Nature Calls
(1995, PG-13)
4
Ace Ventura: Pet Detective
(1994, PG-13)
5
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
6
American History X
(1998, R)
7
Babel
(2006, R)
8
Big Fish
(2003, PG-13)
9
Blow
(2001, R)
10
Blood Diamond
(2006, R)
11
Brokeback Mountain
(2005, R)
12
City of Angels
(1998, PG-13)
13
Cidade de Deus, (City of God)
(2003, R)
14
Closer
(2004, R)
15
Donnie Darko
(2001, R)
16
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
18
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
19
Fight Club
(1999, R)
20
Finding Nemo
(2003, G)
21
Full Metal Jacket
(1987, R)
22
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
(1998, PG-13)
23
Little Miss Sunshine
(2006, R)
24
Lost In Translation
(2003, R)
25
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
26
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth)
(2006, R)
27
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
(1997, PG-13)
28
Pulp Fiction
(1994, R)
29
Requiem for a Dream
(2000, R)
30
Snatch.
(2001, R)
31
South Park: Bigger, Longer and Uncut
(1999, R)
32
The Big Lebowski
(1998, R)
33
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
(1988, PG)
34
The Godfather
(1972, R)
35
The Godfather, Part II
(1974, R)
36
The Illusionist
(2006, PG-13)
37
The Mask
(1994, PG-13)
38
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D)
(1993, PG)
39
The Notebook
(2004, PG-13)
40
The Pianist
(2002, R)
41
The Silence of the Lambs
(1991, R)
42
The Simpsons Movie
(2007, PG-13)
43
The Wizard of Oz
(1939, G)
44
Trainspotting
(1996, R)
45
What's Eating Gilbert Grape
(1993, PG-13)
46
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
(2003, R)
47
Samaria (Samaritan Girl)
(2004, R)
48
Coast Guard
(2002, R)
49
Nabbeun namja (Bad Guy)
(2001, Unrated)
50
Chungking Express
(1996, PG-13)
51
My Blueberry Nights
(2007, PG-13)
52
2046
(2005, R)
53
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
(2001, PG)
54
Eureka (Yűreka)
(2001, Unrated)
55
Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul
(2006, Unrated)
56
Head-On (Gegen die Wand)
(2005, R)
57
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side)
(2007, Unrated)